Astma – po pierwsze nie palić!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Astma atakuje drogi oddechowe. Dym tytoniowy powoduje ich ciężkie uszkodzenie. Astma i palenie papierosów to zguba dla Twoich płuc.

Każdy, kto pali papierosy, zapytany o ich szkodliwość odpowiada, że wie, czym grozi jego nałóg, ale nie ma silnej woli i nie może przestać palić. Myślę, że ta wiedza jest dość powierzchowna, a działanie dymu tytoniowego tak szkodliwe, że warto jeszcze raz zająć się sprawą palenia.
W latach pięćdziesiątych naszego stulecia badano wpływ palenia papierosów na powstawanie raka płuc. Po zakończeniu badań w roku 1954 związek raka płuc z paleniem okazał się pewny. Później udowodniono też, że nowotwory innych narządów, na przykład wargi, języka, przełyku, a także narządów nie narażonych bezpośrednio na działanie dymu tytoniowego występują wielokrotnie częściej u osób palących niż u niepalących. Na przykład rak pęcherza moczowego jest dziesięć razy częstszy u tych, którzy palą, niż u niepalących. Dym tytoniowy nie tylko bezpośrednio drażniąco działa na oskrzela; zawiera on też liczne substancje, które rozpuszczają się w płynach tkankowych i wraz z krwią docierają do wszystkich narządów, uszkadzając je.
Do najczęstszych chorób związanych z paleniem tytoniu należą choroby układu oddechowego: rak płuc i oskrzeli, a także przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Początek zapalenia oskrzeli to tak zwany “kaszel palacza”, który pojawia się już po kilku latach palenia. Palący z każdym zaciągnięciem się wdycha do płuc dym, który powoduje mechaniczne podrażnienie błony śluzowej oskrzeli. To z kolei prowadzi do zwiększonej produkcji śluzu, a kaszel pozwala na jego częściowe usunięcie. U zdrowego, niepalącego człowieka też powstaje pewna ilość wydzieliny w oskrzelach. Jest ona stamtąd usuwana dzięki ruchowi specjalnych rzęsek, które przesuwają tę wydzielinę wraz z zanieczyszczeniami do gardła. Dym tytoniowy upośledza działanie rzęsek, ponadto u palących nadmiar śluzu jak gdyby zatapia rzęski i przestają one spełniać swoją rolę.
Pozostający w oskrzelach śluz łatwiej ulega zakażeniu, czego wynikiem jest zapalenie oskrzeli. U osób palących przez wiele lat nawroty tej choroby zdarzają się coraz częściej. Dochodzi do zniszczenia ściany oskrzeli oraz samej tkanki płucnej. Te zmiany powodują, że osoba chora ma duszność i wciąż kaszle. Konieczne jest wówczas stałe przyjmowanie leków, które z biegiem czasu działają coraz słabiej.Trzeba jeszcze wspomnieć o zmianach na poziomie komórkowym, które w organizmie osoby palącej doprowadzają do zaburzeń immunologicznych, co ułatwia rozwój komórek nieprawidłowych. Komórki te rozmnażając się w sposób niekontrolowany powodują powstanie nowotworu. Trzeba też pamiętać o zmianach enzymatycznych związanych z paleniem, które doprowadzają do przewagi enzymów niszczących tkankę płucną nad tymi, które ułatwiają jej odbudowę. 

Te informacje z pewnością pomogą zrozumieć, jakie spustoszenie w układzie oddechowym powoduje palenie tytoniu. Osoby palące łatwiej też zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego. Wiadomo, że częstość występowania zawału serca i jego śmiertelne skutki są wprost proporcjonalne do liczby wypalanych papierosów. Ten związek najwyraźniej widać u osób poniżej 45 roku życia. Ryzyko zawału serca zmniejsza się bardzo wyraźnie w ciągu 1-2 lat po zaprzestaniu palenia. Związane z paleniem są też choroby naczyń obwodowych (miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych) i choroby naczyń mózgowych. 

Każdy lekarz podczas pierwszej wizyty powinien zapytać swego pacjenta czy pali; jeśli tak, to czy ma zamiar przestać palić. Osoby chore na astmę absolutnie nie powinny palić papierosów. Leczenie tej choroby u palaczy nie przyniesie pozytywnych wyników!

  Catering dietetyczny Moda czy skuteczne odchudzanie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*