Catering dietetyczny Moda czy skuteczne odchudzanie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jedzenie każdego dnia pięciu prawidłowo zbilansowanych posiłków, przygotowanych ze świeżych, sezonowych produktów – taki model odchudzania poleca większość dietetyków. Całkiem słusznie, bo to najlepsza droga do szczupłej i zdrowej sylwetki.

I choć brzmi to niewinnie i łatwo, to w praktyce wiele osób ma z tą systematycznością problem. Powody są różne. Poczynając od braku czasu, poprzez brak zdolności kulinarnych, brak wiedzy na temat prawidłowego komponowania posiłków, aż po przekonanie, że zdrowa dieta oznacza ciągłe uczucie głodu. Rozpoczynając odchudzanie często utrzymujemy regularność przez pierwszy tydzień. W drugim tygodniu pozwalamy sobie na małe grzeszki, aby w końcu wrócić do swojego normalnego odżywiania, dodając tylko więcej warzyw na talerz dla zagłuszenia wyrzutów sumienia. Porzucamy odchudzanie, tłumacząc się brakiem silnej woli. Jeśli dieta przez pierwszy tydzień lub dwa była bardzo restrykcyjna, to jeszcze w pakiecie przychodzi efekt jo-jo. Zniechęcamy się, aż do kolejnego razu, gdy okazuje się, że nie mieścimy się w ulubione dżinsy albo zaplanowaliśmy urlop nad morzem i chcemy włożyć skąpy strój kąpielowy. I znów wpadamy w zaklęty krąg: odchudzanie – porzucenie diety – efekt jo-jo – zniechęcenie. Ile razy już to przerabiałeś lub przerabiałaś? Czy nie lepiej zrobić to skutecznie i cieszyć się szczupłą i zdrową sylwetką?

Sposobem, by ominąć błędne koło, jest wizyta u dietetyka. Regularne badanie składu ciała, korygowanie diety, a nawet samo omawianie tego, co się jadło, działa motywująco nawet na człowieka bez silnej woli. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zamówienie cateringu z gotowymi zdrowymi i zbilansowanymi posiłkami.

Jeśli odpowiedno dobierzemy catering dietetyczno-leczniczy, to w pakiecie dostaniemy zdrowie, energię do życia i szczupłą sylwetkę na stałe. Regularne jedzenie zdrowych posiłków przyzwyczaja organizm do takiego odżywiania. Działa to zarówno na naszą świadomość, jak i podświadomość. Uczymy się zdrowego jedzenia nawet nie myśląc o tym, tak jak dziecko uczy się chodzenia, czy mówienia, przez naśladowanie i powtarzanie. Zdrowy catering przyzwyczaja do regularnych posiłków, określonej wielkości porcji, uczy nowych smaków i właściwego łączenia składników pokarmowych. Aby to zadziałało, musi być spełniony jeden warunek. Organizm podczas diety nie może głodować. Biologia jest silniejsza niż wszystkie racjonalne przesłanki. Jeśli nie dostarczymy mu potrzebnych substancji, będzie chciał po tym okresie uzupełnić zapasy i z wysiłku nici.

  Zakażenia układu moczowego

Jak w takim razie wybrać odpowiedni catering? I czy lepszy będzie dietetyczny, czy zdrowotny?

Pewnie zastanawiasz się, jaka jest różnica. Dokładnie taka, jak między odchudzaniem się popularnymi dietami z kolorowych czasopism, a odchudzaniem powadzonym przez specjalistę. Restrykcyjna dieta odbiera nam kilogramy i centymetry na chwilę, zdrowe odżywianie daje nam szczupłą, zgrabną sylwetkę już na zawsze.

Jeśli chcesz, by utrata masy ciała z cateringiem była skuteczna, a jej efekty długotrwałe, zwróć uwagę na kilka rzeczy:

Czy posiłki są standardowe dla wszystkich, czy dieta dobierana jest indywidualnie, uwzględniając nie tylko masę ciała i zapotrzebowanie kaloryczne, ale także choroby oraz alergie i nietolerancje pokarmowe.

Czy dieta uzupełnia zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje organizm, by prawidłowo funkcjonować. Trzeba pamiętać, że diety, w których brakuje któregoś z ważnych składników pokarmowych, kończą się efektem jo-jo, czyli przybraniem na wadze po zakończeniu odchudzania.

Czy dieta zapewnia odpowiednią ilość energii, czyli kalorii. Mniej nie zawsze znaczy lepiej. Jeśli głodzimy organizm, czyli zapewniamy mu zbyt mało energii do codziennego funkcjonowania, to po zakończeniu diety musi uzupełnić niedobory i znów pojawia się efekt jo-jo.

Czy dieta odpowiada potrzebom kobiet podczas ciąży i laktacji – w tym czasie nie powinny one stosować typowych diet redukcyjnych, nie ma jednak przeszkód, by wybrały zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki, pozwalające na zmianę składu ciała i lepszy wygląd.

Z moich doświadczeń wynika(a było to tematem mojego doktoratu), że osoby korzystające z cateringu leczniczo-dietetycznegoprzez 2 miesiące potrafiły później bez większego problemu osiągnąć i utrzymać wymarzoną sylwetkę. Po tym czasie nawyki są już tak trwałe, że przenosimy je automatyczne do własnej kuchni i codziennego planowania posiłków. Badania pokazują, że aby wytworzyć sobie nowy nawyk, wystarczy jednak zaledwie kilkanaście dni. U wielu moich pacjentów już po 2 tygodniach cateringu przyzwyczajenia zmieniają się na tyle, że porzucają oni wiele zgubnych nawyków i stosują zasady zdrowego odżywiania na co dzień.

  Historia i interesujące fakty

Jestem dietetykiem, prowadzę Centrum Medyczne EGO – miejsce gdzie kompleksowo można zadbać o zdrowie, kondycję i prawidłową masę ciała. Moim pacjentom proponuję programy składające się z porady dietetycznej, badania składu ciała, kierunkowych badań krwi, indywidualnie dobranego zestawu ćwiczeń oraz indywidualnie zbilansowanego cateringu leczniczo – dietetycznego. Moje Centrum Medyczne mieści się w Warszawie w Centrum Handlowym Panorama przy Alei Witosa. Więcej o ofercie Centrum EGO możesz przeczytać tutaj. Zapraszam serdecznie.

Jeśli zdecydujesz się na nasz catering leczniczo-dietetyczny przynajmniej na 2 tygodnie, to na hasło „przeczytałem to na stronie: jedzenietoleczenie.pl”, konsultację z dietetykiem oraz badanie składu ciała dostajesz gratis.

Jeśli mieszkasz w innym rejonie Polski, rozejrzyj się po okolicy. Powstaje coraz więcej firm dietetycznych oferujących catering. Wybierając jedną z nich, zwróć jednak uwagę na to, czy proponowana przez nich dieta pozwoli Ci osiągnąć nie tylko szybkie, ale przede wszystkim długotrwałe efekty.

dr n. med. Anna Lewitt

Podziel się:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*