JAK SIĘ USTRZEC PRZEZIĘBIENIA I GRYPY?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Należy pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto robić wszystko, by ryzyko zachorowania zmniejszyć do minimum.
Oto kilka rad, które mogą pomóc przetrwać trudny okres jesienno-zimowy:

1.Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Nie przegrzewajmy się, ale też nie doprowadzajmy do wychłodzenia i przemarznięcia.

2.Jeśli już zmokniemy i zmarzniemy, można w domu wziąć ciepłą kąpiel i wypić coś gorącego, np. herbatę z malin

.3.Jesienią i zimą zażywajmy witaminę C – utrudnia ona przenikanie drobnoustrojów przez błony śluzowe.

4.Unikajmy dużych skupisk ludzkich, tam ryzyko zarażenia się jest największe.

5.Przeciwko grypie można się zaszczepić! Szczepionka zawiera hodowlę wirusa grypy pozbawionego działania chorobotwórczego. W naszym kraju dopuszczone do użytku są szczepionki typu SPLIT i SUB-UNIT. Co roku opracowywana jest nowa wersja szczepionki, ponieważ wirus grypy posiada ogromne zdolności przeobrażania się. Po podaniu szczepionki komórki obronne naszego organizmu potrafią rozpoznać żywego wirusa i szybciej rozpoczynają zwalczanie go.

Kto szczególnie powinien się zaszczepić?

1.osoby powyżej 65 r.ż.,
2.pracownicy służby zdrowia, nauczyciele, przedszkolanki, pracownicy handlu i transportu,
3.osoby przebywające stale w dużych skupiskach ludzkich,
4.osoby narażone na zmiany temperatury, wilgoć, np. pracownicy budowlani.

Jeżeli jednak dojdzie do infekcji

Przede wszystkim należy zostać w domu. Nie przegrzewajmy się jednak, w domu powinno być ciepło, ale nie gorąco. Starajmy się przebywać w stałej temperaturze. Jeśli wstajemy z ciepłego łóżka, ubierzmy sweter lub szlafrok. Unikajmy wysiłku, przynajmniej kilka godzin dziennie spędzajmy leżąc. Przyjmujmy dużo płynów o obojętnej temperaturze ( nie zimnych i nie gorących).

W aptekach znajdziemy wiele środków służących do leczenia i łagodzenia objawów przeziębienia i grypy, dostępnych bez recepty. Najprostsze to wspomniana witamina C i Rutinoscorbin (połączenie wit. C i nutyny, która wzmaga działanie wit. C).

  Świeże palce: Jak to działa? Przegląd, opinia i cena

W celu obniżenia wysokiej temperatury stosujemy paracetamol lub preparaty kwasu acetylosalicylowego – ASA (np. Aspirin®, Polopiryna, Upsarin). Paracetamol jest lekiem bezpiecznym, pozbawionym poważnych działań ubocznych , szybko i skutecznie obniżającym temperaturę. Nie działa przeciwzapalnie. Należy pamiętać, że na rynku znajduje się szereg preparatów zawierających paracetamol o różnych nazwach. Trzeba więc zawsze upewnić się, że nie przyjmujemy kilku preparatów zawierających paracetamol, co może grozić przedawkowaniem. Lek jest przeciwwskazany u osób uczulonych na paracetamol, u chorych z ciężką niewydolnością wątroby i nerek oraz w chorobie alkoholowej. Leku nie podaje się w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli podwyższona temperatura utrzymuje się przez kilka dni, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. ASA działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Kwas acetylosalicylowy jako substancja czynna jest przeciwwskazany u osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Powoduje nasilenie dolegliwości wrzodowych. Nie należy go stosować w skazach krwotocznych i w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Ostrożność należy zachować w stosowaniu ASA w astmie, w schorzeniach wątroby i nerek, przed zabiegami chirurgicznymi. Nigdy nie należy przyjmować go na czczo, zawsze po posiłku, popijając dużą ilością wody.

Istnieją preparaty złożone zawierające kwas acetylosalicylowy w połączeniu z innymi substancjami, na przykład z witaminą C (Aspirin®-C, Upsarin C) lub wapniem (Ascalcin®). Środki te są wygodne w stosowaniu, występują w postaci tabletek musujących. Paracetamol także występuje w preparatach złożonych, na przykład w połączeniu z witaminą C i feniraminą (Fervex®), z witaminą C i fenylefryną (Coldrex® HotRem), z pseudoefedryną i bromowodorkiem dekstromorfanu (Coldrex®, Gripex®). Wymienione substancje dodatkowe łagodzą objawy przeziębienia i grypy – zmniejszają katar, łagodzą kaszel i ból gardła. Leki te przeciwwskazane są w schorzeniach nerek i wątroby, w nadczynności tarczycy, cukrzycy, nadciśnieniu. Zawsze przed użyciem leku należy zapoznać się z ulotką, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

W aptekach dostępne są także leki stosowane miejscowo, które działają niszcząco na bakterie (Neo-angin N) lub łagodzą objawy grypy i przeziębienia (Cholinex®, Tantum Verde®).
Należy pamiętać, iż w przypadku przedłużających się objawów chorobowych, nieustępowaniu gorączki, osłabieniu należy skontaktować się z lekarzem ! Grypa jest chorobą niebezpieczną z uwagi na zagrażające powikłania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wirusy potrafią ukryć się w naszym organizmie i zaatakować ponownie znacznie później. Może to objawić się zapaleniem płuc lub zapaleniem mięśnia sercowego.

  Sant Blogu i piękna?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*