Torbiel jajnika

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Rodzaje torbieli

Torbiel to najczęstszy rodzaj łagodnego, całkowicie uleczalnego nowotworu. Mogą występować w każdym miejscu organizmu, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W przypadku tych ostatnich bardzo częstą ich formą są torbiele jajników, które dotykają zarówno dojrzałych kobiet, jak i bardzo młodych dziewczyn. Są najczęściej wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Torbiel to zamknięty balonik wypełniony płynem lub zgrubiałą tkanką. W przypadku jajnika staje się tzw. „torbielą czynnościową”. Występuje najczęściej w jego otoczce – powstaje jeśli pęcherzyk Graafa, z którego w prawidłowej owulacji uwalnia się komórka jajowa, nie pęka, lecz rośnie, a w środku jest pusty lub zawiera obumarłą komórkę jajową. Może również powstać z ciałka żółtego, które mimo że nie doszło do zapłodnienia – nie zanika. Torbiel może powstać zarówno na jednym, jak i na obu jajnikach, a ich wielkość bywa różna – od małej piłeczki kauczukowej aż do wielkości pomarańczy. Torbiele czynnościowe zazwyczaj nie wymagają leczenia i zanikają same z siebie po kilku cyklach.

Zdarza się jednak, że tych torbieli może być więcej, gdy wiele niedojrzałych pęcherzyków Graafa zmienia się w torbiele. Mamy wtedy do czynienia z tzw. zespołem policystycznych jajników, który należy leczyć hormonami.

Inna forma torbieli to tzw. torbiele endometrialne, w przypadku kobiet, które chorują na endometriozę. Ten rodzaj charakteryzuje się tym, że pęcherzyk jest wypełniony gęstą i ciemna krwią. Jeśli pęknie, jej zawartość może wylać się do jamy brzusznej i spowodować zapalenie otrzewnej. Dlatego te torbiele usuwa się operacyjnie.

Zdecydowanie rzadsze są tzw. torbiele skórzaste, które zawierają mieszaninę różnych tkanek, w tym np. pozostałości po…płodzie, czy torbielakgruczolaki, które mogą przekształcić się w nowotwory złośliwe.

Objawy

Torbiele powstają na skutek kilku czynników – zaburzeń hormonalnych, endometriozy, stanów zapalnych. Bardzo często nie powodują żadnych dolegliwości. Małe torbiele wykryć można tylko za pomocą USG dopochwowego. Dopiero torbiele duże dają o sobie znać.

  Dlaczego niektórzy ludzie widzą, że starzeją się szybciej?

• Zaburzenia miesiączkowania
• Bóle podbrzusza (po stronie chorego jajnika)
• Ból podczas stosunku
• Krwawienia międzymiesiączkowe
• Bóle głowy
• Nudności, wymioty
• Ogólne pogorszenie samopoczucia

Przy tego typu objawach, mogących występować razem bądź osobno, należy zwrócić się do lekarza, który poza USG zleci badanie poziomu hormonów czy też, aby wykluczy nowotwór, biopsję.

Profilaktyka i leczenie

Najskuteczniejszym sposobem obronienia się przed chorobą i jej powikłaniami są regularne wizyty u ginekologa i badanie USG przezpochwowe. Po 35 roku życia powinna je wykonywać raz w roku każda kobieta. Jeśli lekarz wykryje torbiel jajnika, może rozpocząć właściwe leczenie, czy to hormonalne (w przypadku „czynnościowych torbieli”), czy przeciwzapalne. Może też zalecić operację, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest podejrzenie nowotworu jajników, które maja formę torbieli. Duża torbiel może się też skręcić, pęknąć, może spowodować ropień jajnika lub uszkodzić tkankę jajnika, co skutkuje koniecznością usunięcia go. Inne badania dodatkowe, które lekarz może zlecić, to np. biopsja i laparoskopia.

Jeśli już kiedyś miałaś torbiel, powinnaś regularnie robić badania, ponieważ jest to nawracająca dolegliwość. Regularnej kontroli powinny również poddawać się kobiety, których matki miały zaburzenia hormonalne, ponieważ to właśnie brak równowagi hormonalnej w organizmie jest najczęstszym powodem powstawania torbieli. Oczywiście nie oznacza to, że kobieta obciążona genetycznie na pewno będzie chorować, niemniej jednak powinna o siebie dbać i regularnie składać wizyty u ginekologa.

Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*