Wirusowe zapalenie wątroby, czyli ‘cichy zabójca’

[Głosów:0    Średnia:0/5]

WZW, czyli wirusowe zapalenie wątroby jak sama nazwa wskazuje jest zakaźną chorobą wątroby wywołaną przez wirusy. Wbrew potocznej nazwie ‘żółtaczka’ w medycynie nie stosuje się takiej nomenklatury, żółtaczka oznacza jedynie objaw w postaci zażółcenia skóry u chorego, lecz i ten fakt nie jest jedynym sposobem na rozpoznanie WZW, ponieważ istnieje wiele odmian tej choroby, nie wszystkie muszą objawiać się żółtaczką. Dlatego tak ważne, aby lekarz np. internista był w stanie niezwłocznie rozpoznać chorobę. Istnieje wiele wirusów zapalenia wątroby, a należą do nich wirus zapalenia wątroby typu A, B, C, D, E, G, adenowirusy, wirus grypy, wirus opryszczki pospolitej HSV, wirus mononukleozy EBV, wirusy ospy wietrznej, półpaśca, różyczki czy świnki, a do ich rozpoznania często niezbędna jest diagnostyka obrazowa.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, WZW typu C, czy HCV (z ang. Hepatitis C virus), jest bardzo częstą i groźną chorobą zakaźną. Istnienie wirusa HCV oficjalnie odkryto dopiero pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Dane pokazują, że w Polsce na wirusowe zapalenie wątroby typu C choruje prawie 700 tysięcy osób. Z powodu bardzo niskiego wskaźnika wykrywalności, choroba ta jest bardzo poważnym problemem społecznym. Jest to spowodowane faktem, że wirus może panować w organizmie bezobjawowo nawet do 30 lat. Większość pacjentów nawet przez kilka pierwszy lat nie wie, że są zakażeni wirusem. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu krwi osoby z krwią zakażonego nosiciela WZW typu C, przede wszystkim podczas zabiegów medycznych jak transfuzja krwi, dializa czy operacja, oraz np. przy wykonywaniu tatuażu lub używania tych samych narzędzi medycznych, co chory na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Niestety świadomość społeczeństwa na temat WZW typu C jest bardzo niska. Nie wszyscy w ogóle wiedzą o przebiegu tej choroby, dlatego mówi się o niej, że to „cichy zabójca”. Panuje też wiele mitów związanych z zarażeniem wirusem, a to nie prawda, że do zarażenia może dojść podczas trzymania się za ręce, całowania, kaszlu czy kichania. Niestety przewlekłe WZW typu C może powodować marskość wątroby oraz nowotwór tego narządu. Występować mogą również niebezpieczne komplikacje i choroby takie jak choroby autoimmunologiczne, wodobrzusze, żylaki czy śpiączka wątrobowa. Przy przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby, niektóre czynności pacjenta mogą zostać zaburzone na tyle, że niezbędne są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przez specjalistów.

  Roślina lecznicza o zdrowym działaniu

Innym bardzo poważnym zapaleniem wątroby jest WZW typu B, z ang. HBV. To jedna z najczęstszych na świecie chorób zakaźnych. Wyróżnić można ostre oraz przewlekłe WZW B. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B trwa zwykle kilka miesięcy, po czym często może nastąpić samoistne wyleczenie. Osoba z przewlekłym zapaleniem wirusowym, przeważnie cierpi na tę chorobę już do końca życia. Niestety o tym, że jest się nosicielem WZW typu B wie około 1/5 zakażonych osób. Podobnie jak w przypadku WZW typu C, przewlekła odmiana WZW B może skutkować bardzo niebezpiecznymi powikłaniami, w tym marskością czy rakiem wątroby. Jednak zasadnicza różnica między tymi rodzajami wirusowego zapalenia wątroby jest taka, że WZW typu B można zapobiegać podając szczepionkę, która skutecznie chroni przed chorobą w sytuacji, gdy wcześniej osoba szczepiona nie miała styczności z wirusem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*