Zastosowanie rde termalnych a ich zyskowno

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Od przeszło dwudziestu lat w naszym kraju coraz bardziej efektywnie eksploatowane są tak zwane źródła termalne. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z rozwiązaniem tym wiąże się pełno korzyści, jakich nie potrafią zagwarantować pozostałe technologie. Od setek lat człowiek drąży studnie głębinowe, wcześniej uzyskując z nich wodę użytkową. Aktualnie technika pozwala wwiercić się na wielkie głębokości, które zapewniają pozyskiwanie ciepłej wody ze źródeł termalnych, o ile one

Kosztowne badania oraz lokalizacja

Oczywiście, aby skorzystać z możliwości, które oferują termalne źródła, muszą się one pod konkretną parcelą budowlaną znajdować. Tutaj też wyłania się pierwszy, stosunkowo kosztowny kłopot, czyli badania, położenie oraz próby, które mają pokazać, że odwierty pod pompy ciepła dadzą dane korzyści. Bez znaczenia jest czy prowadzi się odwierty się w takiej miejscowości jak Warszawa czy też w takim jak Białystok, znaczenie ma tymczasem to, czy pod parcelą znajdują się wody termalne na takiej głębokości, która umożliwi wykonanie w wybranym miejscu studni. Przy okazji, sama lokalizacja wymaga przygotowania badań gruntu oraz badań związanych z możliwościami, które zapewnia źródło termalne. Łatwiej jest w sytuacji, gdy na działce ma być zlokalizowana tylko studnia wiercona, która będzie wykorzystywana do pozyskiwania wody użytkowej. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zlokalizować źródło wody bez względu na jego temperaturę.

Atuty studni jak również źródeł termalnych

Skoro już piszemy o tym, że źródła termalne to wielkie możliwości, należy rozwinąć lepiej ten temat. Przede wszystkim w takich miastach jak Olsztyn albo też Katowice, koszt poboru ciepłej wody jest stosunkowo duży. Konieczne jest po prostu użycie energii elektrycznej bądź odpowiedniego bojlera. Natomiast studnie wiercone służą do pozyskiwania wody użytkowej i w zależności czy pod działką dostępne jest źródło zimne lub też termalne, ta woda użytkowa może mieć nawet temperaturę parunastu stopni Celsjusza. Jakie przynosi to korzyści? Daje jednym słowem perspektywę korzystania z gorącej wody bez potrzeby jej podgrzewania, a co więcej umożliwia niedrogie ogrzewanie domostwa. Kosztem stosunkowo dużym jest uruchomienie całej inwestycji, później tymczasem koszt ten jest już minimalny i jedynie oparty jest o pobór energii elektrycznej przez pompę ciepła. Korzyści tego typu rozwiązania jest w następstwie tego bardzo dużo, do minusów wlicza się tylko i wyłącznie koszty zapoczątkowania inwestycji, jednakże wraz z użytkowaniem koszt ten ekspresowo się zwraca.

  I w ciągu doktora

Alkrusz.pl – Geolog Białystok

Tagi:

badanie gruntu,

geolog,

studnie wiercone

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*